riepas

Reizēm taupība ir nevietā

Lai arī taupību slavējam un uzskatām, ka tā ir jāmācās katram, tomēr gadās tādi brīži, kad taupīt tomēr nevajadzētu, jo risks ir pārāk liels. Un sekas varētu būt ļoti bēdīgas. Skaidrs, ka taupīt vajag resursus, vajag taupīt naudu par saimnieciskiem izdevumiem un pārtiku, jo šajā jomā daudzi mētājas ar naudu, bet lietas un produktus pēc tam izmet miskastē. Taupīt var apģērbu, lietas. Bet nevajadzētu taupīt jautājumos, kas skar drošību un veselību. Ne savu, ne citu cilvēku. It īpaši tuvāko.

Viens piemērs ar nepatīkamu pieredzi no manas ikdienas. Un šoreiz tas skāra drošību. Arī es esmu taupītājs, man patīk atrast lētāku un izdevīgāku piedāvājumu, izmantot visu līdz pēdējam, lai atliktu jaunu pirkumu. Šāda pieeja man ir palīdzējusi stabilizēt ģimenes budžetu, kas vienu brīdi bija izgājis no kontroles. Bet vienu reizi es pārcentos.

Tuvojās ziema, vajadzēja domāt par riepu maiņu. Es garāžā izpētīju riepas, kas glabājās no pagājušā gadā. Patiesībā jau tās bija lietotas divas ziemas. Es izmērīju protektoru. Tas bija 4,5 mm. Iekļāvās normā. Tas mani priecēja, jo nospriedu, ka šo ziemu vēl varēs iztikt. Atkritīs izdevumi par gandrīz diviem simtiem eiro, ko parasti sanāk iztērēt jaunam riepu komplektam. Tomēr šis bija slikts lēmums. Jau pēc pirmajām nedēļām, kad uz ceļa sāka parādīties apledojums, bija skaidrs, ka šis protektors nespēs sniegt drošību uz ceļa.

Kādu brīdi vēl sevi mānīju ar domu, ka nav jau tik traki. Līdz dienai, kad no rīta, vedot bērnus uz skolu, es zaudēju kontroli pāra auto un iebraucu grāvī. Labi, ka ceļa mala bija lēzena un nebija šķēršļu. Tāpēc tikai nedaudz salocīti bleķi un pamatīgs pārbīlis. Bērni raudāja, es stresā. Un sieva pamatīgi nikna uz mani. Kāpēc gan man ir jātaupa uz tik svarīgu lietu kā savas ģimenes drošība?

Jau nākamajā dienā, kad servisā tika savesti kārtībā ielocītie auto sāni, turpat iegādājos arī jaunas riepas. Noteikti vairs negribēju piedzīvot tādu situāciju. Protams, ka jaunas riepas jau nedod 100% garantiju, ka nenotiks negadījums. Tomēr tad var doties uz ceļa ar sajūtu, ka neesi taupījis uz savas ģimenes drošības rēķina. Tas nav to vērts. Ir reizes, kad savu paradumu – vienmēr taupīt – vajag likt malā. Un par prioritāti izvirzīt drošību.